Bezpečná jazda so snehovými reťazami

Snehové reťaze môžu byť neoceniteľným pomocníkom pri prejazde nebezpečných a neschodných terénov. No ak s nimi nebudete jazdiť správne, môžu spôsobiť nemalé problémy a škody na vozidle. Ako teda jazdiť so snehovými reťazami bezpečne?

Rady pre jazdu so snehovými reťazami

Pred samotnou jazdou sa uistite, že ste reťaze správne nasadili. Musia pevne sedieť na pneumatike a byť dostatočne upnuté a nepoškodili zimné pneumatiky, alebo elektróny.. Zároveň je potrebné vedieť, že snehové reťaze sa vždy nasadzujú na kolesá s náhonom. Ak máte pohon 4×4, použite snehové reťaze na všetky pneumatiky.

Pri jazde so snehovými reťazami je doslova zakázané prudko brzdiť a pridávať plyn! Brzdíte len jemným tlakom na brzdový pedál a v žiadnom prípade netlačte na brzdu alebo na plyn celou silou. Aby ste sa vyhli nebezpečenstvu a nutnosti prudkého brzdenia, udržiavajte bezpečný odstup od vozidla pred Vami. Jazdite len minimálnou rýchlosťou. Nesmiete prekročiť rýchlosť 50 km za hodinu.

Ak máte počas jazdy so snehovými reťazami akékoľvek pochybnosti, radšej zastavte a uistite sa, že sa reťaze nepoškodili alebo nezošmykli. Ak by boli reťaze poškodené, okamžite ich zložte. Mohli by totiž spôsobiť veľké škody na vozidle.

reťaze

Snehové reťaze používajte len vtedy, ak naozaj musíte! V niektorých krajinách je dokonca vyslovene zakázané používať reťaze na suchých cestách. Tie sú povolené len na zasnežených a zľadovatených cestách a ich použitie prikazuje dopravné značenie. Preto používajte reťaze len v naozaj zlých podmienkach. Po prejdení takýchto úsekov reťaze okamžite zložte.

Starostlivosť po jazde

Ak už snehové reťaze nepoužívate, vyčistíte ich a dobre uskladníte. Tak, ako je to pri pneu, aj z reťazí je potrebné odstrániť všetky nánosy a nečistoty. Dobré sezónne uskladnenie snehových reťazí a tiež dobré uskladnenie pneumatík, výrazne zvyšuje ich životnosť. V prípade vyčistených a v suchu uskladnených reťazí nedochádza k ich korózii a devastácii. Ak teda reťaze používate len z času na čas a dobre ich uschovávate, môžu Vám vydržať skutočne dlho.